you dont study the product you are buying anyway, why would you care where your money goes.
let me teach you something
$1 is not expensive, but if $1 buys you a bottle of water out from those 2.99 24pack nestle water(like in gas station), would you say is expensive now?
is not about the actual amount, is the cost for making them/how much profit vs what you pay.
hope that make sense
because i am pretty sure the $7.99 that i paid, at least $6 went to profit for CT. <-thats 300% profit.
Who says I don't study my products?
Wow thanks! You're smart. So by your logic, I should base my purchase decision, and the definition of "expensive" on what a company's profit margins are. That analogy fails on so many levels, but most obviously because you're comparing a 8$ product that prevents hundreds of dollars of damage to your bike to the spontaneous consumption of bottled water in single servings.
Next time you try to stretch an analogy try to consider context. Redo those SAT exercises.
You know what makes sense? Not wasting your time nickel and diming 60ml/year of fuel stabilizer which will end up being a dollar or two a year, at the 8$/bottle price.